Investoi purjehduskoulutukseen – Säästä aikaa ja rahaa

Våra seglingskurser och priser

Maj-september 2023

 • Segla med båt i 41-fotsklassen, Jeanneau Sun Legende segelbåt
 • Kurserna är skräddarsydda efter er kunskapsnivå och era tidigare erfarenheter.
 • Det finns möjlighet att övernatta på båten mellan två kursdagar. Vi diskuterar fram längden på kursdagarna och pris.
 • Kursdagarna bestäms tillsammans med väderreservation.
Dagssegling – seglingskurs i Borgå skärgård eller med en hyresbåt t.ex. i Helsingfors
 • I gruppen 1-3 personer som tränar. Max 6 personer med.
 • Vardagar eller helgdagar kl. 9-18
 • Pris 390€/dag. I priset ingår måltider för dagen.
 • Målet med kursen är att ni efteråt ska kunna fortsätta att träna på segling på egen hand.
 • Om används hyresbåt, beställare hyr båten. Ytterligare kommer skepparens resekostader. Rekommenderas att deltagarna har frivillig olyksförsäkring med hyresbåtar.

Kursen delas in i tre delar:

 1. Säkerhet och båtteknik
 2. Seglingskunskaper
 3. Hantering av en segelbåt
 1. Säkerhetsutbildningen kan kortas ned om ni genomför teoridelen online. I säkerhetsutbildningen ingår även olika förberedelser och kontroller före resan samt att ta fram en resplan. Vi går igenom båtteknik på utbildningens första dag. Då ni får kunskaper i underhållsservice samt lösningar på enklare tekniska problem.
 2. I kursens andra del, seglingskunskaper, tränar vi på grundkunskaper inom segling och seglingstermer för att underlätta samarbetet inom besättningen: venda, gippa, kryss, slör, höjda, sänka (till vind), fall, skot, styrbord, babord. Vi använder både fram- och baksegel, det vill säga genua och storsegel. 
 3. I kursens tredje del får ni lära er att styra båten, kontrollera båtrörelser med gashandtag, använda elektroniska instrument samt manövrera båten med hänsyn till väderförhållanden.
 • Team dag – seglingskurs för företagsteam
  • Kontakta gärna oss för en offert och en kursbeskrivning.
 • Seglingskurs med kundens seglingsbåt i Finland eller utomlands
  • Kontakta gärna oss för en offert och en kursbeskrivning.
Segelbåt och kursledare

De Joy är en 41 fot (12,5 meter lång) och 8 ton tung Jeanneau Sun Legende segelbåt. Den har one-tonner tävlingsklassens regel. Båten är byggd för öppet hav i Frankrike år 1987. Båten är en mycket stark, säker och optimal för att träna på segling, eftersom den uppför sig lugnt och är lätt att styra.

Skeppare och kursledare är Jari Wetterstrand

 • Förarbrev för hyresbåt
 • Internationellt förarbrev för fritidsbåtar (ICMS)
 • Skärgårdsnavigation, Kustnavigation, Astronomisk navigation, CEVNI (Finlands Navigationsförbund)
 • Kunskaper i segling på Östersjön från år 1991 och med nuvarande båt i 10 år
 • 1700-2000 sjömil per säsong
 • Tidigare ägda båtar: W30, Melges 24
 • Styrelseverksamhet i olika föreningar såsom Porvoon Kipparit i 4 år, ungdomsverksamheten Zoom8 Finland i 2 år samt Sjöräddning i Borgå 3 år 

Onlinekursen är för tillfället endast tillgänglig på finska. En översättning av kursen till svenska pågår. Om du vill delta på kursen utan teori, kontakta gärna oss för en offert.

Purjehduksen teoria

Ennen kursseja opiskelet itsellesi tarpeelliset verkko-opinnot. Sitten pääset harjoittelemaan käytännön taitoja tehokkaasti purjehduspäivänä. Jos osaamista on kertynyt matkan varrella – kestaus onnistuu hyvin vain tehvät tekemällä. Teoriakurssin tarjoitus on nopeuttaa oppimista vesillä ja keventää sitä kautta kurssin kustannuksia osallistujille.

Miten ilmoittaudun?

Maksamalla 50€ varausmaksun osoitteessa/ saat tunnukset Moodle verkkokurssille ja pääset suorittamaan teoriaosuutta. Käytännön treenipäivät sovitaan sään ja osallistujien kalenterin mukaan. Varausmaksua pidetään maksuna teoriakoulutuksesta ja sitä ei palauteta, jos et osallistu käytännön koulutukseen vesillä. Teoriakoulutus sisältää kymmeniä tunteja opiskelumateriaalia ja tehokkaita interaktiivisia harjoitustehtäviä.

Anmäl dig till någon av våra seglingskurser här.